Szkolenie

W dniu 14.11.2022 r. odbyło się szkolenie pn. „Praca z rodziną w obszarze przeciwdziałania przemocy wobec dziecka ze specjalnymi potrzebami” , którego organizatorem było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Bełchatowie. W szkoleniu brali udział przedstawiciele Sądu Rejonowego w Bełchatowie, MOPS w Bełchatowie, ośrodków pomocy społecznej oraz przedstawiciele szkół z terenu powiatu bełchatowskiego i pracownicy PCPR w Bełchatowie .W szkoleniu brali udział przedstawiciele Sądu Rejonowego w Bełchatowie, MOPS w Bełchatowie, ośrodków pomocy społecznej oraz przedstawiciele szkół z terenu powiatu bełchatowskiego i pracownicy PCPR w Bełchatowie. Celem szkolenia była rekapitulacja podstawowej wiedzy na temat form krzywdzenia dzieci, analiza czynników ryzyka krzywdzenia z uwzględnieniem deficytów rozwojowych, zaburzeń dziecka i jego najbliższych, wypracowanie podstawowych umiejętności w zakresie nawiązywania kontaktu i prowadzenia rozmowy z dzieckiem krzywdzonym, wypracowanie obrazu pozwalającego na wgląd w świat przeżyć wewnętrznych dzieci ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi i opiekuńczymi, omówienie form wsparcia rodzica (niekrzywdzącego) dziecka ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i opiekuńczymi.

Zakres tematyczny szkolenia:

• rodzaje i formy krzywdzenia, nowe zagrożenia związane z sytuacją dzieci we współczesnym świecie,

• czynniki ryzyka, z uwzględnieniem czynników dot. dziecka, jego cech osobniczych, deficytów, zaburzeń rozwojowych, niepełnosprawności, kryzysów psychicznych,

• świat przeżyć wewnętrznych dziecka doświadczającego krzywdzenia,

• specyfika traumy dziecięcej, percepcja krzywdzenia uwarunkowana innymi trudnościami,

• trudności profesjonalisty w rozmowie z dzieckiem, • interwencja prawna i psychologiczna,

• rozmowa z dzieckiem na temat interwencji, • motywowanie do współdziałania i wsparcie rodzica dziecka ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i opiekuńczymi.

Data publikacji:
15/11/2022